Dostali jste se do složité životní situace? Rozbilo se vám auto, vytopili vás sousedi, nebo zkrátka potřebujete rychle sehnat peníze? Nebankovní půjčka na splátky je řešením, které vám může v horších časech pomoci. Přečtěte si, co je to nebankovní půjčka, jaké jsou její výhody a jak si sjednat takovou půjčku do pár minut.
Úvěr vs. půjčka
Věděli jste, že ačkoliv se pojmy půjčka a úvěr v běžné řeči zaměňují, právně jsou to dvě různé věci? Předmětem úvěru totiž mohou být jen peníze a můžete ho získat jen od instituce s platnou licencí České národní banky (ČNB). Naopak předmětem půjčky může být i jakákoliv hmotná věc.
Jelikož se ale půjčka zažila jako lidové označení pro úvěr, budeme v tomto článku pojmy používat jako synonyma.
Jaké existují typy půjček?
Banky nabízejí několik druhů úvěrů, například hypoteční úvěry (na bydlení), konsolidační úvěry (sloučení více půjček do jedné), kontokorentní úvěry (možnost čerpat peníze z účtu, i když vám došly vlastní prostředky), nebo právě spotřebitelský úvěr, který nabízí také nebankovní instituce a který je předmětem tohoto článku. Spotřebitelský úvěr tudíž můžeme rozdělit na bankovní a nebankovní, přičemž rozdílům se budeme věnovat níže.
Dále pak dělíme půjčky podle účelovosti na:
- Účelové půjčky – peníze vám instituce půjčí na konkrétní účel, například nákup zboží, služeb, nemovitostí. Tyto půjčky mívají nižší úrok, avšak poskytovatel půjčky od vás bude požadovat doklad, který potvrdí, že jste peníze skutečně využili na daný účel.
- Neúčelové půjčky – jedná se o půjčky na cokoliv, které můžete využít libovolně bez nutnosti dokladu a které mívají vyšší úrokovou sazbu.
Podle zajištění na:
- Zajištěné půjčky – půjčky se zástavou obvykle nemovitosti, u kterých hrozí, že v případě nesplácení úvěru přijdete o svůj majetek či střechu nad hlavou.
- Nezajištěné půjčky – nejsou zajištěny zástavou, ale vaší úvěruschopností.
Podle délky splatnosti na:
- Krátkodobé půjčky – zpravidla do jednoho roku od sjednání úvěru.
- Dlouhodobé půjčky – s délkou splatnosti přesahující 1 rok.
Co je to nebankovní půjčka
Za nebankovní půjčku označujeme půjčku peněz, kterou neposkytuje klasická banka, ale jiná instituce. Zpravidla se jedná o nebankovní poskytovatele půjček, platformy, na kterých půjčují lidé lidem, nebo soukromé poskytovatele půjček. Nebankovní půjčky jsou půjčky neúčelové, takže díky nim můžete získat peníze na cokoliv.
Zatímco banky musejí mít od ČNB bankovní licenci, nabídku nebankovních půjček mohou poskytovat instituce jen s licencí na poskytování spotřebitelského úvěru. Tuto povinnost uložila nebankovním společnostem novela zákona o spotřebitelském úvěru v roce 2018.
Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?
Stejně jako banky i nebankovní instituce mají povinnost prověřit si bonitu svých klientů, tedy jejich schopnost úvěr splácet. To znamená, že se ze zákona musí podívat do registru dlužníků a zkontrolovat si vaše zápisy, podle čehož vyhodnotí, zdali jste úvěruschopní. Většina bank vám půjčku neschválí ve chvíli, kdy vás najde v registru dlužníků, nebo objeví negativní záznamy v úvěrovém registru.
Společnosti poskytující nebankovní půjčky na splátky naproti tomu mívají mírnější podmínky, díky čemuž jsou dostupnější. Na půjčku na cokoliv tak dosáhnou i lidé s problematickou úvěrovou historií nebo ti z vás, kteří nesplňují požadavky tradičních bank. Samozřejmě ale existují i společnosti, které pravidla porušují a do registrů nenahlíží. Takovým firmám či jednotlivcům doporučujeme se vyhnout.
Jelikož ale nebankovní společnosti neprověřují vaši bonitu tak přísně, počítají automaticky s vyšším rizikem nesplácení půjčky, což se pak promítá do výše úrokové sazby. Ta bývá povětšinou vyšší než u běžného bankovního úvěru.Poskytovatelé nebankovních půjček často umožňují půjčku na cokoliv ihned, a to dokonce i bez nutnosti doložit příjmy, s čímž se u bankovních půjček rozhodně nesetkáte.
Kdo může získat nebankovní půjčku?
Dalo by se říct že kdokoliv. Stačí, abyste byli:
- fyzická osoba starší 18 let,
- způsobilí k právním úkonům
- občanem České republiky nebo cizincem s trvalým pobytem v ČR.
O nebankovní půjčku tak mohou požádat i důchodci, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené. Podle instituce, u které o půjčku žádáte, byste pak měli disponovat potvrzením o pravidelných příjmech v několika posledních měsících. Ideální je mít také dobrou úvěrovou historii a netopit se v dluzích a dalších půjčkách.
Může získat nebankovní půjčku i problémový klient?
Na internetu se dnes můžete setkat s nabídkou online půjček bez registru. Nenechte se ale zmást, jak už jsme zmínili, všechny společnosti mají povinnost si vás ověřit, takže pokud vám někdo poskytne úvěr skutečně bez kontroly, jedná se nepoctivou organizaci.
Pod půjčkou bez registru si proto spíše představte nabídku od nebankovní instituce, která je ochotná vám půjčit, i když máte (negativní) záznam v:
- registru dlužníků
- registru SOLUS
- bankovním registru klientských informací
- nebankovním registru klientských informací
Typy nebankovních půjček
Nebankovní půjčky mají různé formy a liší se svým účelem a úvěrovými podmínkami.
Krátkodobé nebankovní půjčky
Krátkodobá nebankovní půjčka je vhodná v momentě, kdy potřebujete zaplatit nečekané výdaje. Například když vám odejde potřebný domácí spotřebiče, nebo nečekaně přijdete o práci.
Tento typ půjček má krátkou dobu splácení, zpravidla je musíte splatit do jednoho roku. Běžně se ale setkáte i s kratšími půjčkami, které musíte zaplatit v 1 splátce do 30 dnů od zřízení úvěru.
Výše krátkodobých půjček bývá od jednotek do nižších desítek tisíc korun. Za jejich největší výhodu považujeme jejich flexibilitu, jelikož peníze z této půjčky můžete vložit do čehokoliv. Sjednání je navíc rychlé a snadné.
Dlouhodobé půjčky
Jedná se o nebankovní úvěry s délkou splatnosti přesahující 1 rok. Dlouhodobé půjčky mívají nižší RPSN, ale vyšší úvěrový rámec a splácíte je prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek.
Co je to RPSN?
Zkratka označuje roční procentní sazbu nákladů. Udává procentuální podíl z dlužné částky, kterou musíte zaplatit v období jednoho roku v rámci splátek a dalších poplatků spojených s půjčkou.
RPSN vám pomůže rychle porovnat, jak je která půjčka výhodná. Například pokud máte nízký úrok, ale vysoké RPSN, zaplatíte spoustu peněz za různé poplatky, které má daná instituce nastavené. Například poplatek za snížení či zvýšení měsíční splátky, poplatek za odložení platby, poplatek za prodlevu z platby, nebo jakékoliv další porušení smlouvy.
Půjčky ihned na účet
Půjčky na cokoliv ihned na účet spadají do kategorie krátkodobých rychlých půjček, které většina nebankovních institucí nabízí k vyřízení online z pohodlí domova. Půjčit si tímto způsobem můžete maximálně desítky tisíc korun. Půjčky ihned na účet mívají vyšší RPSN, protože částku musíte splatit do jednoho měsíce, ale díky jejich krátkosti ve finále nepřeplatíte půjčenou částku o tolik.
Půjčky ihned na ruku
Na rozdíl od přechozího typu dochází u této nebankovní půjčky k předání peněz v hotovosti namísto převodu na bankovní účet klienta. Půjčky ihned na ruku vyhledávají nejčastěji lidé v exekuci, u kterých hrozí, že jim peníze na účtě zabaví exekutor.
Půjčky bez registru nebo doložení příjmů
Jak již bylo uvedeno, narazit můžete i na ty, kteří vás budou lákat na rychlé a snadné úvěry na cokoliv a pro kohokoliv, aniž by chtěli doložit příjmy nebo kontrolovali záznamy v registrech dlužníků. U tohoto typu firem si dejte dobrý pozor na podmínky, které vám při zřízení úvěru nabízí. Čekat vás může povinnost ručit majetkem nebo nepřiměřeně vysoké poplatky.
Jak si vybrat správnou nebankovní instituci pro zřízení půjčky na splátky?
Předtím, než se vrhnete na průzkum nabídek půjček na splátky, zamyslete se, proč si chcete půjčit, na co si chcete půjčit, a především co si můžete dovolit.
Sepište si:
- Kolik si chcete půjčit peněz?
- Jaký je váš pravidelný měsíční příjem?
- Jaké jsou vaše pravidelné měsíční výdaje?
- Kolik tedy můžete měsíčně splácet a jak dlouho?
Měsíční splátka půjčky by neměla přesahovat třetinu vašeho měsíčního čistého příjmu. V opačném případě vám hrozí, že spadnete do dluhové spirály.
Následně si vyberte vhodný typ nebankovní půjčky podle situace, ve které se nacházíte. Použít k tomu můžete náš přehled v předchozí kapitole.
Nyní se můžete pustit do vyhledávání a porovnávání nabídky půjček u různých nebankovních společností. A nezapomeňte, nevěřte slepě reklamním kampaním, ale udělejte si pořádnou rešerši:
- Zkontrolujte si, že má společnost licenci k poskytování spotřebitelského úvěru. Zdarma to můžete zjistit online v Seznamu regulovaných a registrovaných subjektů finanční trhu České národní banky. V přímém vyhledávání stačí zadat název subjektu nebo IČO.
- Projděte si pozorně webové stránky dané společnosti a podívejte se, jaké mají úrokové sazby, RPSN, poplatky a sankce za nesplácení půjčky.
- Zjistěte si, co vše od vás bude firma pro schválení půjčky na splátky požadovat. Například u Rerum stačí doložit kopii platného občanského průkazu, kopii druhého dokladu totožnosti a výplatní pásky za poslední 3 měsíce nebo výpisy z účtu za poslední 3 měsíce.
- Přečtěte si recenze od ostatních klientů. Pokud je nenajdete na webu, podívejte se na Google nebo na sociální sítě či do diskusních fór.· Práci vám mohou usnadnit nezávislé srovnávače, které nabízí zdarma porovnání nebankovních půjček podle různých kritérií.
Jak si zažádat o online půjčku na splátky?
Jakmile máte vybranou prověřenou nebankovní společnost, nastal čas si o půjčku na splátky zažádat. Systém se u každé instituce liší, ale zpravidla je potřeba vyplnit žádost, ve které uvedete výši požadované půjčky, své osobní údaje a dodáte požadované dokumenty.
Pokyny k dalším krokům vám pak dorazí na e-mail společně se smlouvou o půjčce, jakmile vám půjčku schválí.Smlouvu si pozorně přečtěte. Pokud máte možnost, nechte ji zkontrolovat svým právníkem. V případě připomínek nebo nejasností se neváhejte na společnost obrátit. Teprve poté smlouvu podepište. Peníze vám dorazí na účet dle uvedených podmínek.
Shrnutí výhod a nevýhod nebankovních půjček
Pokud jste dočetli až sem, víte už o nebankovních půjčkách vše, co vědět potřebujete. Na závěr si ale pojďme ještě jedenou přehledně shrnout, jaká jsou jejich pozitiva a negativa.
Výhody
- Nebankovní půjčku vyřídíte snadno a rychle a vyhnete se zbytečné a zdlouhavé byrokracii, která je u běžných bank na denním pořádku.
- Žádost vyplníte na pár kliknutí doma, aniž byste se museli vláčet někam na pobočku.
- Půjčku můžete využít na cokoliv, aniž by se vás někdo ptal, na co peníze potřebujete.· Nebankovní půjčky otevírají cestu k půjčkám i těm z vás, které banky odmítly
Nevýhody
- V porovnání s bankovními půjčkami se připravte na vyšší úrokové sazby, kterými se nebankovní instituce chrání před neschopností klientů splácet.
- Vaši situaci mohou peníze z nebankovní půjčky jak zlepšit, tak i zhoršit, pokud nedokážete splácet úrok včas.
- V současnosti existuje velká řada podvodníků, kteří se snaží těžit z tíživých situací svých klientů a používají klamavou reklamu.
Jednoduchá, rychlá a neúčelová online půjčka od Rerum
V Rerum disponujeme licencí od České národní banky a jsme spolehlivým a důvěrným poskytovatelem nebankovních půjček. Ať už potřebujete finance na cokoliv, u nás je najdete. Stačí vyplnit online žádost a do 15 minut budete mít peníze na účtě.